19August2019

УКРАЇНСЬКА КОМАНДА, У СКЛАДІ ЯКОЇ ВИПУСКНИК ВНТУ, ПЕРЕМОГЛА НА ВСЕСВІТНЬОМУ КОНКУРСІ NASA

  • PDF

Випускник ВНТУ Олександр Буткалюк у складі української команди MarsHopper став переможцем наймасштабнішого хакатону NASA – SpaceApps Challenge.

Олександр Буткалюк показує, як отримують енергію з сухого льоду

Українська команда студентів та молодих вчених, до якої входять і двоє вінничан – випускник школи-гімназії №23 Вінниці, аспірант Київської політехніки В’ячеслав Осауленко та випускник ВНТУ Олександр Буткалюк, розробила проект літака-«стрибунця» для дослідження полярних шапок Марса.

Полюси Марса вивчені відносно погано. У цих зонах, пояснюють учені, відбувається інтенсивне геологічне життя Марса. Полярні шапки називають «великим пилотягом», який засмоктує пил з усієї планети.

«З усієї планети йде доставка в «лабораторію» різних матеріалів. І ми можемо зробити на цьому місці досить багато проб», — пояснює інженер Олександр Буткалюк.

Українські розробники, які називають свій літак «пересувною лабораторією», сподіваються, що апарат дозволить аналізувати атмосферу і вивчати пил з різних районів планети.

Перемогу української команди складно було передбачити: до останнього на сайті конкурсу вони займали лише третє місце і з великим відривом. Однак NASA перевіряло своїми методами аналіз голосів на чистоту, і в української команди виявилися найвищі показники.

«Якщо ви зайдете на сайт проекту і перейдете за посиланням на нашу презентацію на YouTube, ви побачите, що кількість переглядів — понад 44 000. Кількість була найбільшою серед всіх проектів з самого початку. У наших конкурентів кількість переглядів була 5000 - 6000 і буквально в останній день зросла до 15 000. А ще NASA в листі написало, що вони аналізували трафік по Facebook — і він у нас був найвищим», — розповів Олександр Буткалюк.

Читайте більше    ГОЛОСУЙМО ЗА ПЕРЕМОГУ ОЛЕКСАНДРА БУТКАЛЮКА У ХАКАТОНІ NASA!

Перш ніж перемогти у всесвітньому конкурсі, проект пройшов відбір в локальному українському Хакатоні, перемігши відразу в двох номінаціях. Потім був відібраний серед 128 команд з різних країн і вийшов до п'ятірки фіналістів, де за нього вже голосували користувачі з усього світу.

«Mars Hopper використовує ресурс іншої планети для власних потреб, і взагалі якимось чином наближається до живої істоти», – розповідає інженер Олександр Буткалюк.

Mars Hopper – це прототип безпілотного автоматизованого літака, який живитиметься сухим льодом. Так називають заморожений вуглекислий газ, яким узимку щедро покриті полюси Марса

Передбачається, що апарат рухатиметься поверхнею Червоної планети затяжними стрибками, кожен з яких триватиме по кілька хвилин. Приземлившись на покриту кригою поверхню, літак зачерпне сухий лід, з якого отримає енергію для наступного стрибка.

Звідси й назва апарата, яка співзвучна з англійським словом grasshopper — коник-стрибунець.

«Якби гіпотетично на Марсі була цивілізація, вони б першою освоїли енергію вуглекислого газу, так само як ми освоїли енергію води», — розповідає інженер Буткалюк.

Оскільки везти на Марс пальне з Землі дорого й неекономно, апарати, які працюють на цій планеті, такі як Curiosity, живляться за рахунок сонячних панелей і технології РІТЕГ – радіоізотопного термоелектричного генератора.

РІТЕГ, яким обладнають Mars Hopper, дозволяє отримувати тепло й електрику з замерзлого вуглекислого газу за рахунок природного розпаду радіоактивних ізотопів.

Ця технологія надійна й може працювати роками без втручання людини. Її мінус у тому, що вона дає слабку потужність і має низьку ефективність. Саме тому літакові буде потрібно так багато сухого льоду для кожного стрибка. Плюс такого підходу в тому, що замерзлого СО2 на полюсах планети – як зірок на марсіанському небі.

Щоб отримати від РІТЕГ максимум віддачі, розробники вирішили зробити ставку не на електричну енергію, а на теплову, якої генератор може віддати значно більше, ніж електрики.

Єдиним гарантованим наслідком перемоги MarsHopper в конкурсі є те, що авторів розробки запросили до Космічного центру ім. Кеннеді в США, де вони зможуть побачити черговий космічний запуск.

Зараз українські винахідники готуються до цієї поїздки на мис Канаверал на запуск ракети, який відбудеться 8 вересня. Правда, команда поки не знає, чи зможе поїхати туди всім складом: переліт, харчування та проживання вони повинні фінансувати за свій рахунок, NASA організовує лише саму програму візиту.

НАСА не гарантує, що проект-переможець обов'язково буде втілений в життя.

«Я сподіваюся, ми зацікавили NASA своїм проектом. Якщо це так, то хотілося б, щоб Україна до нього долучилася. Коли ми розробляли проект, то розраховували на це: майже всі технології для його реалізації є в Україні. Було б чудово, якби наша країна зайняла гідне місце серед «космічних» країн», — каже інженер проекту Олександр Буткалюк.

Хімік Микола Денисенко (ліворуч) й інженер Олександр Буткалюк входять до команди з семи науковців, яка придумала Mars Hopper

Самі українські вчені планують провести серію експериментів на Землі. Один з них передбачає, що прототип Mars Hopper піднімуть аеростатом на висоту 31 000 м над землею, щоб випробувати, як він літатиме в умовах розрідженого повітря. На цій висоті густина повітря приблизно така ж, як щільність марсіанської атмосфери.

Про свою зацікавленість проектом уже заявило Державне космічне агентство України.

За iнформацiєю: http://ain.ua/   http://www.bbc.com/ukrainian