13December2018

Школа красномовства

  • PDF
     

Урок 4. ГОЛОС ОРАТОРА.

Перша справа в красномовстві – виголошення;

друга – виголошення; і третя – виголошення!

Демосфен

 

Голос оратора – це не просто інструмент, з допомогою якого оратор передає повідомлення слухачам. Існує твердження, що приблизно 40% інформації слухачами не засвоюється, якщо інтонація оратора «не та». Дух оратора, переконаність в правоті своїх слів, і навпаки, невпевненість, слабкодухість, сумніви – все це засвідчує голос оратора.

З цього виходить, що кожна людина повинна знати свій голос, його сильні й слабкі сторони, знати шляхи розвитку голосу й робити це. Бо неважливо, який голос від народження, завдяки практиці зможете отримати такий голос, на який заслуговуєте: сильний, рухливий, гнучкий, звучний, з широким діапазоном.

Але тут завважу, що покладати надії лише на технічні вправи марно. Ви не можете «придбати» собі якийсь новий, «правильний» голос. Правильного голосу не існує. Голос – це характер, це особистість. Багатство голосу – це багатство почуттів та думок мовця. Якщо особистість духовно та інтелектуально багата, тоді й техніка допоможе. І навпаки, робота з голосом розвиває ясність мислення й свободу емоцій!

Робота з голосом починається з дихання. Публічне мовлення вимагає великої кількості повітря, правильної витрати й добору повітря, тому для оратора недостатньо звичайного фізіологічного дихання. На початку в оволодінні мовленнєвим диханням беруть участь воля й свідомість, згодом воно стає мимовільним та організованим.

Основою мовленнєвого дихання оратора прийнято вважати діафрагмально-реберне дихання (діафрагма — м’яз, що розділяє грудну та черевну порожнини, головний м’яз вдиху). Є думка, що грудне дихання властиве жінкам, черевне – чоловікам. Це не завжди так. Проведіть елементарну діагностику дихання: зробіть глибокий вдих, і прослідкуйте, чим дихаєте: грудною клітиною чи животом? Повне чи діафрагмально-реберне дихання властиве людям фізично здоровим, з правильною поставою (положення голови й спини).

Тому перша рекомендація, щоб призвичаїтися до правильного дихання – тримайте поставу. Пам’ятаєте урок, який давала головній героїні «Службового роману» її секретарка: «Ззаду — в себе, спереду – в себе: все в себе. Зверху – все вільно». Дуже правильна рекомендація не лише для того, щоб привернути до себе увагу протилежної статі. Це є класична постава оратора. Проекспериментуйте: напружте м’язи сідниць. Що відчуваєте в інших частинах тіла? Спина мимохіть випрямилася? Низ живота підтягнувся? Плечі відкинулися трохи назад? Голова тримається прямо? Тоді все правильно. Це і є правильна постава, можна робити вдих через ніс (працює діафрагма). Зробіть паузу для зміцнення черевного пресу – він створює «опору звука». Робіть під тиском повільний видих через вузьку щілину між губами. Подумки рахуйте (до 10-15), промовляйте літери алфавіту чи якийсь текст. Я поділяю позицію представників російської школи сценічного мовлення, що для розвитку голосу необхідне тренування дихання зі звуком чи внутрішнім, «про себе» читанням, а також з рухом.

Правильне мовленнєве дихання створить гарний резонанс, фундамент для гнучкості, гучності і польотності голосу, добір повітря відбувається легко, швидко, безшумно. У бойових мистецтвах практикують діафрагмально-реберне дихання, аби руки були вільні: не скуті, не напружені, те саме й у красномовстві. Коли оратор дихає грудьми, плечі здіймаються, уся верхня частина тіла затискається, відповідно затискаються голосові зв’язки, погіршується якість звучання голосу, м’язова скутість заважає правильній артикуляції; ще один наслідок – скутість жестикуляції. Діафрагмально-реберне дихання забезпечує свободу голосу й тіла, а також спокій.

Тренуйтесь, щоб ваше дихання дихало саме. Навчіться дихати без зусиль.

(Продовження у наступному номері).

 

 Урок провела

Оксана ЗАЛЮБІВСЬКА,

викладач кафедри філософії і гуманітарних наук

 

Див. урок 1 у дев’ятому — жовтневому числі часопису «Імпульс» за 2011 рік,

          урок 2 у першому — січневому числі за 2012 рік

          урок 3  у десятому — листопадовому числі за минулий  рік

 

 

Найбільше читають

 left direction
 right direction