24July2021

ШВЕЙЦАРІЯ – ЦЕ КРАЇНА, ЯКА ПЕРЕРОСЛА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ

  • PDF

Віта Івчанська, магістрантка Інституту екології і екологічної кібернетики, коштом Благодійного фонду Богдана Гаврилишина та ГО «Молодіжна Альтернатива» відвідала Швейцарію

Подробиці на сайті міністерства освіти і науки України

Швейцарія – частина Європи, але не член Європейського Союзу. Місце неймовірних пейзажів, чіткості та злагодженості у всіх сферах життя. Що ж здивувало? Багато чого, а саме — ціни, велика кількість велосипедів, багатомовність, автоматизація багатьох сфер діяльності та інше.

Завдяки Благодійному фонду Богдана Гаврилишина та громадській організації «Молодіжна Альтернатива» мрія поїхати до Швейцарії та подивитись на інший рівень життя стала реальністю. Програма «Молодь змінить країну», яка фінансується за підтримки Богдана Гаврилишина, дає змогу групам молоді по 6 осіб відвідати різні країни світу.

Членами групи були по одному представнику з Вінницької, Рівненської, Херсонської, Київської, Донецької та Сумської областей. Поглиблено вивчали децентралізацію влади, особливості прийняття рішень консенсусом, а також досліджували екологічну, економічну, соціальну, політичну ситуацію Швейцарії. Відвідали місто Цюрих – одне з найдорожчих міст світу, та Берн – столицю Швейцарії.

Швейцарія – це країна, яка має 4 офіційні мови – німецька (64%), французька (19%), італійська (8%), ретороманська (0,6%). Але майже кожен мешканець країни вільно володіє англійською. На наше запитання: «Чи хотіли б ви мати одну державну мову?» відповідь була однозначна – «Ні!».

Освіта. Чудові навчальні заклади (відвідали Цюрихський університет, Швейцарський федеральний інститут технологій у Цюриху, Бернський університет). Виші — ніби в музей заходиш. Студенти, які знають для чого вони навчаються. Жителі, які не розуміють що таке хабарі. Люди, яким важко уявити життя по-іншому.

Також відвідали Цюрихську міську раду, зустрілись із журналістами швейцарської газети, поспілкувались про прозору пресу і роботу журналістів. Дали інтерв’ю про події в Україні. Відбулась зустріч з представниками соціальної сфери, на котрій обговорили проблему залучення молоді та дітей до активного життя та позашкільної діяльності. Також поспілкувались з юристами у Берні, які нам розповили про судову систему Швейцарії та пояснили переваги і недоліки вступу у Європейський Союз.

До поїздки в Швейцарію вважала, що потрібно встановлювати велопарковки, тоді збільшиться кількість екологічного виду транспорту – велосипедів. Виявилось, що не у велопарковках проблема. У Швейцарії велосипеди «прив’язують» до будь-чого, і це є норма. Більшість з них стоять лише із заблокованим колесом. Кількість велосипедистів вражає.

Зелень всюди, лише дороги і тротуари асфальтовані. Все цвіте і зеленіє. Приємно глянути довкола. Серед такої краси приємно і побігати. А у Швейцарії дуже багато людей слідкують за станом свого здоров’я. Відмінна екологія – це добре, а бути у відмінній фізичні формі – ще краще. Для цього їм допомагають не лише біг, а й щоденні велопрогулянки на роботу, з роботи, в магазин. Дивно, коли дорослого чоловіка бачиш на самокаті, який поспішає на роботу або просто встигнути по-швейцарськи і не запізнитись.

Ціни! Сильна економічно-розвинена держава. 1 євро — 1,19 швейцарських франків. Чай (3,50 швейцарських франка, а це приблизно 50 грн.), бутерброд (120 грн.), одноразовий проїзд у трамваї (60 грн.). Для туристів-студентів дороге задоволення – Швейцарія. Для швейцарців, річна заробітна платня 100-200 тис. швейцарських франків, то ціни звичайні. Хоча і на податки багато грошей відраховується. Але їм вистачає, оскільки за модним одягом вони не женуться, велосипеди економлять кошти, дбають про своє здоров’я. У свою сергу країна дбає про громадян – якість продуктів чудова, вода чиста та прозора що в річках, що і в крані, повітря чисте (з одного боку Альпійські гори, автотранспорту мало і частина якого – це малолітражні авто, багато зелені і гарно декорованих клумб з квітами). На столах не зрізані квіти, а живі квітучі вазони. Відсутність бездомних тварин, майже нема багатоповерхівок. Найменші дрібниці створюють сильну економічну, екологічну, політичну і соціальну країну.

Чудова можливість перейняти досвід високорозвиненої держави. І перше, що я зрозуміла, потрібно підвищувати громадську активність населення, котре обиратиме, що йому потрібно, а що – ні. Відсутність хабарів – це те, що ми вже з сьогоднішнього дня можемо втілювати в життя. Змінила свою думку стосовно двомовності. Якщо раніше була категорично проти, то зараз розумію, що східна частина України має право на свій вибір, ми ж живемо у демократичні країні. Але при введенні двох офіційних мов знання української – обов’язкове. Екологічне покращення ситуації в країні залежить не лише від дій держави, а й від кожного з нас.

Хочемо жити у кращій країні – все в наших руках!

 

Найбільше читають

 left direction
 right direction