29September2020

Топ новини

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

КОМУ ПОТРІБЕН ЦЕЙ ВАСЬКА?

  • PDF

24 вересня цього року виповнилось 25 років з часу створення в просторі технічного університету Культурно-мистецького центру (наказ ректора ВПІ №219-0 від 24.09.1990 року), а 26 грудня 2015 р. – виповнюється 25 років від дня відкриття першої музейної зали Подільського мистецтва.

Мистецький центр?! Художні музеї в технічному університеті?!

На той час (та інколи і дотепер) це здавалося чимось надлишковим, навіть зайвим і у більшості колег не викликало ні зацікавленості, ні розуміння. Тому упродовж багатьох років у мені рефреном звучала назва документального фільму всесвітньо відомого Сергія Образцова: «Кому он нужен этот Васька?» (пронизлива гуманістична стрічка про безпритульного кота і про людей, що втрачають людяність). На моє глибоке переконання (як і тоді, так і тепер) сутністю освіти, культури, життя залишається духовність, людяність, гуманізм. І завдання олюднення людини ніколи не втрачає своєї актуальності. Прикро, але саме це найскладніше завдання – олюднення людини – сприймається або як метафора, або як гасло, проголошення якого ні до чого не зобов'язує.

Безнадійно позбавлений певної наукової визначеності і обґрунтованості, термін «Олюднення людини» не сприймається в якості чіткого завдання, яке можна було б прийняти до виконання; його неможливо уявити собі ні у формі наказу, ні у формі розпорядження. А в хаосі дегуманізованого життя і приниження культури воно виглядає занадто поетично. Та все ж саме з нього народилась думка про створення Культурно-художнього центру саме в технічному ВНЗ, що було зумовлено низкою завдань. Означу тільки декілька з них:

-    створення художньо-естетичного середовища, що стимулює активність внутрішнього життя особистості, спонукає до творчості і саморозвитку;

-    залучення студентів до культурно-мистецького життя міста, формування глядацької аудиторії, потреби відвідувати музеї, виставкові зали, театри, концерти тощо;

-    пропаганда творчих надбань української культури...

Проте головним завданням було формування технічної інтелігенції, здатної робити суттєвий внесок у розвиток, збагачення національної культури і охорони навколишнього середовища.

Як автор, безпосередній організатор і виконавець проекту я усвідомлювала, що інтелігент формується потенціалом усієї культури, а не однієї з її граней – науково-технічним прогресом. Тому вічно пульсуючою була і залишається проблема гармонійного поєднання природничо-наукового, технічного і гуманітарного знання в системі вищої освіти.

Сьогодні наш культурно-мистецький і просвітницький центр налічує 8 музейних залів, одна з яких виставкова. Вони функціонують і як художні лабораторії. Художні експозиції є також в кожній навчальній аудиторії.

Впродовж 25-ти років здійснюється значна навчальна, просвітницька і виховна робота. Я маю на увазі не тільки самовіддану працю всіх співробітників Центру (Людмила Мишанська, Світлана Воловодюк, Неля Ніколенко, Світлана Рикова, Галина Заїка, Олена Коваленко), але і тих наших колег з гуманітарних та технічних кафедр, які працюють зі студентами в наших музеях, використовуючи всі можливості нашого Центру задля збагачення духовного світу нашої молоді. Велика вдячність всім за цю значну роботу.

На мою думку, унікальною і найважливішою особливістю нашого мистецького центру є те, що вдалося створити і забезпечити, живе, поліфонічне Artбуття такого своєрідного феномену, як Подільське мистецтво. «Подільська Третяківка» – саме так назвав свою публікацію у громадсько-політичному виданні «Державна справа» (№7, 2006 рік) журналіст Григорій Прилуцький, відвідавши наші музейні зали.

Рік тому в структурі КМПЦ був відкритий Польський центр імені Ігнація Падеревського, завдяки якому ми популяризуємо культуру Польщі.

У культурно-мистецькому і просвітницькому центрі ВНТУ відкриття нової — 209-тої художньої виставки

Якщо вдатися до статистики і говорити мовою фактів, то за 25 років в Центрі презентовано 209 художніх виставок різних жанрів образотворчого мистецтва (живопис, графіка, скульптура, декоративно-ужиткове мистецтво, художні фотографії тощо). Автори – майстри Поділля та інших регіонів України, переважно члени Національної спілки художників України та Національної спілки художніх майстрів України. З 1994 р. щорічно організовуються виставки художніх робіт студентів, співробітників та викладачів ВНТУ.

У нашому мистецькому Центрі щорічно бувають у середньому 9-10 тисяч відвідувачів. Тобто за 25 років нас відвідали понад 260 тисяч осіб — студенти різних навчальних закладів, представники адміністрації різних рівнів, представники міністерства освіти та Президії Академії педагогічних наук, представники з різних регіонів та міст України, а також з Франції, Англії, Польщі, Данії, Швеції, Румунії, Росії, Латвії, Португалії, Китаю тощо.

Щорічно проводяться понад 450 екскурсій – серед них навчальних більше 200. Упродовж 25 років постійно проводяться літературно-мистецькі, музичні заходи, круглі столи, презентації присвячені діячам національної та світової культури.

Центр співпрацює з культурно-мистецькими закладами міста, тому щорічно понад 1500 наших студентів відвідують театральні спектаклі, концерти у філармонії тощо.

За цей період на базі нашого Центру за участю наших студентів знято заслуженим працівником культури Леонідом Філоновим 75 телепередач «Вважаю так», 21 телепрограму присвячену презентації нових художніх виставок, 18 відеофільмів про історію українських діячів культури, 15 інтерв’ю з представниками професорсько-викладацького складу та адміністрацією університету; 2 фільми про університет та 2 відеофільми про культурно-мистецький центр ВНТУ, які транслювались не тільки по місцевому, але й на каналах державного телебачення. Постійно оновлюється стенд «У плині духовності, культури, гуманізму».

Інформація, статті про наш Центр неодноразово публікувались в місцевій пресі, а також в журналі «Вінницький край», «Державна справа», газетах «Освіта», «Урядовий кур’єр».

Але як виміряти ефективність роботи нашого Центру? Анкетування? Так, проводимо. Відгуки схвальні, вдячні, захопленні. Такі ж записи в журналі відвідування. А чи відбувається те головне, заради чого і працюємо? Маю на увазі той процес олюднення, одухотворення, підвищення рівня загальної культури. Чи можна це виміряти цифрами, визначити у певних відсотках? Наш Центр (і це теж одне із завдань) зберігає національну культурну спадщину. А чи зможе в наш прагматичних час університет і надалі зберігати цей культурно-мистецький осередок? Чимало науковців, соціологів, культурологів, представників художньої інтелігенції говорять про кризу в гуманітарній сфері, про втрату культурних засад, про певне зубожіння в культурі, про відсутність у можновладців розуміння важливості гуманітарної вертикалі. Але ми завдяки значній підтримці адміністрації нашого університету, наших колег вже 25 років намагаємося виконувати завдання, що диктуються потребами гуманізму. Потенціал є! Чи зможе він бути реалізований у наступні 25? Час покаже? Contra spem spero! Та все ж будьмо оптимістами! Vitabrevis, arslonga!

Тамара БУЯЛЬСЬКА, директор КМПЦ, заслужений працівник народної освіти України, професор

Найбільше читають

 left direction
 right direction