17February2020

Топ новини

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ВИКЛАДАЧ ВНТУ ВІДКРИВ У ВІННИЦІ ЄДИНИЙ В УКРАЇНІ МУЗЕЙ МОДЕЛЕЙ АВТО

  • PDF

Асистент кафедри автомобілів та транспортного менеджменту Вінницького національного технічного університету Олександр Вдовиченко зібрав унікальну колекцію, де майже чотири тисячі автомодельок. Усі в міжнародному колекційному масштабі 1:43.

Освітній портал ПедПРЕСА

Викладач Олександр Вдовиченко знайомить студентів університету з експонатами своєї виставки колекційних масштабних моделей автомобілів

 

Відтепер ця колекція — єдиний в Україні музей моделей автомобілів. Відкрився він у Вінниці поблизу фантастичного світломузичного фонтану Рошен.

Колекційні модельки авто — це точні копії справжніх автомобілів. У них відкриваються двері, обертається кермо, оздоблення салону таке ж, як має оригінал. Задумані як іграшки для дітей, мініатюрні авто бентежать уяву і багатьох дорослих людей. Зовні схожі на іграшки, проте містять багато інформації про свій прототип.

Якраз цьогоріч виповнюється чотири десятиліття захопленню Олександра Володимировича. Врешті, воно стало справою життя. Адже 20 років навчає студентів у своїй альма-матер.

«Кілька дисциплін викладаю, активно використовуючи свою колекцію. Приміром, предмет «спеціалізований рухомий склад» — студент, взявши модельну автівочку, детально може роздивитися, яка підвіска, яка форма фар, кузова. «Введення у спеціальність», «історія розвитку автопрому» — викладання і цих предметів теж значно пожвавлюють мої модельки», — розповідає викладач.

Студенти завжди з величезним захопленням розглядають автівочки, охоче відвідують заняття, які веде Вдовиченко. Багато хто теж береться до такого автоколекціонування. Нині це значно простіше, аніж у радянські часи. Були б гроші! Адже вартість модельок, приміром тих, що розповсюджуються журналом фірми «Deagostini», порівняно висока. Зібрати серію дорогувато, адже це 120-150 автомобілів.

Свій перший автомобіль Олександр Володимирович купив за 1 радянський карбованець у 8 років. Це був FIAT-125, з якого згодом був скопійований ВАЗ 2103/2106 — автолегенда СССР.

Нині в його автопарку не лише легковики, а й вантажівки, фури, військова техніка. Є перші вантажні автомобілі — ГАЗ-АА, вантажопідємністю 1,5 т — «полуторка», що була ліцензованою копією американської вантажівки FORD-AA зразка 1929 року. Наша «полуторка» майже завжди експлуатувалась із значним (до подвійного) перевантаженням і могла їздити на найнижчих сортах палива, зокрема навіть на керосині. Є в Олександра Володимировича й усі КАМАЗи радянських часів.

Дві третини автомобілів колекції — радянський автопром. Є і світові бренди — Ferrari, Lamborghini, Audi, Volkswagen.

— Якщо поставити мету дістати якусь модель — зараз це не проблема. Але деякі моделі просто рідкісні. Ось цю модель автомобіля Audi Quattro шукав кілька років, — показує колекціонер. — Нині прагну заповнити ряд радянських автомобілів. Їх реально зібрати усі. А світовий автопром просто фізично неможливо зібрати, адже це сотні тисяч моделей. Читав, що в когось у Саудівській Аравії є сто тисяч моделей. А у нас 2-3 тисячі в приватній колекції вважається багато.

Домашні з розумінням і повагою ставляться до захоплення Олександра Володимировича. Дружина з Італії привезла Ferrari, знаючи, що саме цим рідкісним екземпляром давно прагнув поповнити свою колекцію чоловік. Родичі, колеги з кафедри, буваючи закордоном, також привозять автівочки.

«Зараз колекціонерам мініавто допомагає Китай. Але китайські моделі дорогуваті. Хоча добре, що якість прийнятна. У мене з Італії є моделі, але виробництво КНР... для Італії, з Німеччини — виробництво КНР... для Німеччини».

Одні з найвартісніших — автомобілі КрАЗ.

«Дорого коштують, адже у них деталювання дуже ретельне, навіть заправні насоси є. Ці модельки російського виробництва виготовлені із якісного матеріалу, важкі. Приміром, КрАЗ-255 коштує понад тисячу гривень. Є в моїй колекції й такі, котрі мають ще вищу ціну, приміром експортні моделі 70-х років. Зараз їхня вартість близько 200 доларів за одне авто».

Мініатюрний автопарк потребує особливого догляду. Головний ворог модельок — пил. Візьмешся витирати, дуже висока ймовірність пошкодити рухомі детальки. Потому, як золотар чи годинниковий майстер, маєш виконати філігранний авторемонт. Тож, зберігаються машинки у спеціальних герметичних коробках.

Мрії колекціонера:

«Цікаві автобуси радянських часів, бачив модельки на сайтах, вони у дуже гарному виконанні, маю їх замовити. Насамперед це ЛАЗи. Їх поки у мене нема, але, певен, будуть. Автопарк радянських автомобілів уже укомплектував на відсотків 75. Бракує дуже рідкісних моделей, які навіть у ті часи випускались дуже обмежено. Через років 5 ймовірно укомплектую колекцію авто, які випускав СРСР».

У центрі Вінниці поблизу набережної Рошен нарешті таки відкрито музей історії автомобілів, де експонуватимуться мінімодельки авто. Колись такий був у Києві на бульварі Шевченка і користувався величезною популярністю. Він мав 5000 експонатів у різних масштабах 1:18, 1:24, 1:43.

Наш музей мініавтівок, безсумнівно, не лише приваблюватиме гостей Вінниці, як і світломузичний фонтан, а й слугуватиме чудовою профорієнтацією. Неординарно популяризуючи затребувану спеціальність «автомобілі та автомобільне господарство», якої навчають у нашому університеті.

Найбільше читають

 left direction
 right direction