28September2020

ПОЕТИЧНИЙ САД МИХАЙЛА СТРЕЛЬБИЦЬКОГО

  • PDF

Учора 18 жовтня у ВНТУ відбулася науково-практична конференція «Я-САД»: ПОЕТИЧНИЙ СВІТ МИХАЙЛА СТРЕЛЬБИЦЬКОГО» із циклу «Знакові постаті Поділля», присвяченого дослідженню творчості відомих літераторів та митців Вінниччини.

Щастя залежить від багатьох факторів і вони пов’язані з людською душею, людським серцем і розумом. В чому ж людське щастя, як його досягати, які шляхи ведуть до того, щоб бути щасливим? Людство тисячоліттями шукає ці шляхи, знаходить, губить, по-новому відкриває.

І власне поет — це той першопроходець, який відкриває ті стежини, які роблять людину щасливою, він відкриває ті струни душі та віднаходить ноти, які можуть бути співзвучними з твоїм настроєм, з твоїм успіхом чи твоєю невдачею. І ти усвідомлюєш є хтось, хто розуміє тебе, який так само відчуває цей світ, що ти не самотній у безмежжі всесвіту.

Михайло Стрельбицький як поет відкрив не одну таку стежину, він зумів торкнутися струн, які суголосні з душею багатьох людей у цьому світі. І не тільки людей, які є сьогодні тут і зараз, не тільки людей, які є у сучасному світі, але й у світі прийдешньому. Бо поет — це феномен, який розгортається у часі, який вкорінюється, який вітвиться, який квітує, який плодоносить. Часто результат діяльності поета не є помітним одразу, інколи вагомість його слова оцінюється через значний час.

Хочеться, щоб поет бачив плоди своєї праці, які мають відлуння в людських душах і сьогодні. Михайло Стрельбицький зробив чималий внесок в розвій української літератури і поезії зокрема. Який саме вклад, наскільки він вартісний, говоритимуть наступні покоління, але і ми маємо можливість сказати своє слово, поділитися, що ми відкрили у творчості Михайла Петровича Стрельбицького. Що нас зачепило сьогодні, як воно співвідноситься з минулим, як воно проектується на майбутнє.

Високий науковий рівень конференції задала доктор педагогічних наук, завідувач кафедри методики викладання філологічних дисциплін і стилістики української мови ВДПУ Ольга Миколаївна Куцевол, яка в своїй доповіді виклала методику використання творів літературної біографіки й транспозитивної лірики Михайла Стрельбицького як засіб осмислення життя і творчості письменника в контексті шкільної літературної освіти.

Підтримала академічність, але й додала емоційності дійству кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України, викладач Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка Ірина Зелененька. Вихованці літературної студії, котрою опікується молода, але вже знана в Україні поетеса, презентували винуватцю урочистостей свої вірші.

Добрі слова і квіти приймав Михайло Петрович і від вихованців його власної літературної студії «Студентська Муза». Це насамперед кандидат технічних наук, доцент ВНТУ, член НСПУ Дмитро Штофель і Яна Вишневська.

У виступах учасників конференції йшлось також про міфологічний фактор в поезії Михайла Стрельбицького, про подільські міста й села як національні психотипи в доробку поета, про унікальну Ковалюкіану (поетичні ілюстрації до полотен Федора Коновалюка в 3-х книгах, понад дві сотні віршів), про його зоропоезію та інші аспекти творчості автора гімну Вінницького національного технічного університету.

Завжди актуальними будуть рядки Михайла Стрельбицького із «Йоцемидаєсії»:

«Рідко, але бува: не повертає зросту ростюча,
якщо думки і серце аж такі в людині малі,
що їм не тісно – привільно
в сякому-такому дуплі…»

Це застереження не тільки сучасникам, а й прийдешнім поколінням, щоб людині не змаліти, не перетворитись на духовного, інтелектуального карлика із своїми суперсучасними технічними пристроями та технологіями, не стати додатком до них.

Анатолій ТЕКЛЮК,
директор Головного центру виховної роботи ВНТУ,
кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та гуманітарних наук ВНТУ


Найбільше читають

 left direction
 right direction