21November2017

НАВІТЬ КОЛИ ДІЄ ЗАКОН ЯНТЕ-ЛОВЕН, ПРОБЛЕМИ ДАЮТЬ НОВІ МОЖЛИВОСТІ

  • PDF

Лана Бергланд, норвезький фахівець з інновацій, прочитала лекцію у ВНТУ «Практична інновація — навички майбутнього».

Пані Бергланд приїхала з Осло на запрошення інтернаціональної фундації соціальної допомоги військовослужбовцям.

Вінницький національний технічний університет майже два роки тому увійшов до NUUA — Норвезько-Української співдружності. З того часу перенавчає звільнених у запас військовослужбовців та членів їхніх сімей, допомагаючи їм адаптуватися до цивільного життя. Саме це є основною метою NUUA.

Консультант з розвитку бізнесу та інновацій і співавтор підручника з інновацій, що використовується в усіх університетах Норвегії пані Бергланд усі два роки є активною учасницею проекту. Читала лекції в Одесі, Тернополі та Миколаєві. Каже, що такий проект, участь у ньому українських військовослужбовців і їхніх родин — це теж інновація сама по собі.

Інтерактивна лекція Лани Бергланд сприймалась легко, хоч йшлося про непрості й дуже нагальні нині речі. Можливо, й тому, що лекторка дуже добре обізнана з нашими реаліями. Вона уже 17 років мешкає в Норвегії, але етнічною норвежкою не є. Більш того — батько пані Лани з нашого Очакова, що в Миколаївській області.

«Складна ситуація, проблемна ситуація дає нові можливості» — головна теза лекції Лани Бергланд. І підтвердила цю сентенцію лекторка багатьма яскравими прикладами з реального підприємницького досвіду Норвегії й Осло зокрема.

Цікаво, що норвежці працюють багато, але лише з 8 до 16. Після 16-тої нікого в офісі не знайдете. Це регулюється і законодавством, і суспільством. Якщо працюєте довше, ви поганий батько, а тому вами може зацікавитися організація із захисту прав дітей. Таких батьків можуть залучити до відповідальності і навіть відібрати дітей. Такі випадки трапляються і широко розголошуються ЗМІ.

Норвежці особливі не лише своєю неемоційністю (щоправда, допоки тверезі), але й своїм ментальним неписаним законом янте-ловен — всі хороші і всі на другому місці. Немає конкуренції один з одним — особистісна конкуренція зовсім відсутня. Приміром, якщо у вас багато грошей, то ви намагаєтеся це не показувати. Будь-яку іншу перевагу також.

Лекція завершилася рольовими діловими іграми.

І нагадуванням афоризму Енштейна: «Неможливо вирішувати проблеми з тими ж думками, з котрими їх створювали».