24July2021

АРТ ВАРІАЦІЇ ОЛЕСІ ПІРНЯК

  • PDF

У культурно-мистецькому і просвітницькому Центрі ВНТУ відкрилася нова 219-та художня експозиція, яка презентує твори молодої і надзвичайно обдарованої художниці Олесі Пірняк.

Малювати вона почала з дитинства і перші її виставки відбувалися ще в шкільні роки.

Але дві вищі освіти Олеся отримала в галузях зовсім не пов'язаних з мистецтвом. Перша – це інститут математики, фізики і технологічної освіти (ВДПУ ім. Коцюбинського). Другу вищу освіту отримала на факультеті електроенергетики та електромеханіки ВНТУ за спеціальністю інженер-електрик. Але і у періоди навчання вона продовжувала займатися художньою творчістю.

Перша професійна виставка під назвою «Стежкою до храму краси» відбулася у 2013 році у Вінницькому обласному художньому музеї. Тут були представлені роботи зі шкіри, виконані художницею у власній техніці.

З 2013 року Олеся почала навчатися в Малій Академії мистецтв і працювати в техніці олійного живопису.

У нашій експозиційній залі представлені як роботи зі шкіри, так і олійний живопис.

Коли заходиш до виставкової зали, то здається, що потрапляєш на виставку двох зовсім різних художників.

Роботи зі шкіри (фрагменти якої покриті різними кольорами акрилової фарби та доповнені декоративним камінням, ґудзиками, металевими елементами) справляють дивовижне враження: деякі зачаровують, деякі дивують, але в будь-якому разі активізують творче уявлення і фантазію глядача.

Роботи не мають назв і в такому випадку глядач стає співавтором художника.

Мою увагу привернула робота, на якій зображені тварини (чи то буйволи, чи то бізони; антилопи чи кози). В той же час виникли асоціації з неперевершеними малюнками невідомих майстрів первісного мистецтва, які були пред'явлені людству після відкриття (тепер вже всесвітньовідомих) печер Ласко, Альтаміра, Фон-де-Гом. Ці несподівані археологічні відкриття значно збагатили і розширили естетичні уявлення людства. Такі приховані в пам'яті, навіть дещо забуті образи і знання викликають й інші роботи зі шкіри.

І можливо художня цінність творів Олесі також і в тому, що оновлюється, оживає пам'ять власного досвіду спілкування з різними мистецькими творами.

Друга частина виставки представляє олійний живопис – яскравий, сонячний, сповнений непереборної життєдайної сили і невичерпного оптимізму. Ця кольорова симфонія об'єднує всі роботи художниці в єдиний цілісний світ, наповнений людяністю, гармонією; одна робота наче продовжує, або доповнює іншу, створюючи відчуття якогось безмежного позитиву, так необхідного тепер в наш досить складний, напружений час.

Варто сказати, що манера олійного живопису Олесі формувалася під впливом творчості її Вчителя-майстра, заслуженого діяча мистецтв, керівника Малої Академії мистецтв Ф.В.Панчука.

Федір Васильович, який також є директором Вінницького меморіального музею ім. М.Коцюбинського, знакова постать в культурно-мистецькому житті нашого міста, області і навіть України.

З іменем Ф.Панчука пов'язана також історія становлення і розвитку нашого культурно-художнього Центру. Саме з його робіт в листопаді-грудні 1990 року почалася у нас перша мистецька виставка, яка представляла традиційний та патичковий український живопис.

Експозиція робіт Федора Васильовича вирізнялася глибинною змістовністю: історична, національно-патріотична, філософська та екологічна тематика.

Сьогодні в наших залах Подільського мистецтва можна бачити такі глибоко філософськи роботи Ф.Панчука як: "Через цвинтар", "Пам'яті Василя Стуса", "Він пішов від нас"; пронизливо-трагічна "Оплакування" (пам'яті жертв голодомору на Україні); жорстко-метафорична "Червона собака"; картина-попередження з прихованою сумною усмішкою "Зелений кіт з червоними очима"; сонячні "Олені" та інші.

Виступаючи під час презентації виставки Олесі, Федір Васильович наголосив на тому, що молода художниця має значний творчий потенціал і висловив впевненість, що через 10 років її ім'я буде відоме всій Україні. Дивлячись на динамічні, експресивні роботи майстрині, що сповнені і загадкових фантазій, і світлих мрій, робіт, що дарують чудовий настрій і таку бажану доброзичливість і жадану гармонію, віриш в те, що слова її Вчителя дійсно справдяться.

Тамара БУЯЛЬСЬКА, директор КМПЦ ВНТУ,
заслужений працівник народної освіти,
професор

Фотогалерея     Виставка художніх робіт Олесі Пірняк