25August2019

ВЛАСНИЙ ШЛЯХ ПО ВЕРТИКАЛІ

  • PDF

Днями в експозиційній залі Культурно-митецького і просвітницького Центру ВНТУ відкрилась нова 223 художня виставка — добірка робіт заслуженого діяча мистецтв України Федора Васильовича Панчука.

Федір Панчук – відомий художник, знаний як в Україні так і за її межами. Варто сказати, що його перша закордонна виставка відбулася у далекому 1989 році у Парижі і мала неабиякий успіх. Свої роботи він також презентував у Нью-Йорку та інших містах Німеччини, Туреччини, Польщі...

У нашому КМПЦ – це вже 6 персональна виставка Федора Васильовича. П'ята – проходила у 2015 році. До речі, сама перша художня виставка у нашому університеті (тоді ще політехнічний інститут) відбулася у вересні-листопаді 1990 р. і представляла творчість Федора Панчука після його успішного повернення з Франції. Ця виставка, як один із взірців самобутнього українського живопису, що  сповнена національно-патріотичного піднесення, і надихнула на створення Культурно-митецького Центру. Першого серед технічних ВНЗ України.

Від так, можемо визнати – все почалося з Панчука і ...після кожної зустрічі з його творчістю сподіваємось "далі буде..."

Представляти творчість Федора Васильовича і легко і складно.

Легко тому, що його твори надзвичайно позитивні, йдеться не про безтурботну радість, а саме про людяність і гуманізм; його роботи сповнені життєдайної енергії, наповнені сонцем, любов'ю і надією.

Складно тому, що Федір Васильович людина досить масштабна; його творчість поліфонічна, глибоко інтелектуальна, має багато вертикалей і чимало своїх власних вершин. Не випадково його 33-я персональна виставка мала назву – "Четвертий вимір". Таких вимірів-злетів у художника чимало.

Звертаю увагу! Шоста виставка у нас в КМПЦ і жодна не схожа на попередню, тому що художник у постійному пошуку: нових способів живописання, нових методів і технік, нових образів і символів. Кожна виставка вражає багатством композиції, експресивною колористикою, новим світобаченням, тощо.

Єдина схожість – Це Панчук!

Його не сплутаєш ні з ким. Він винахідник власної живописної техніки – патичковий живопис (коли художник замість пензля використовує дерев'яний патичок). Окрім того, він глибоко національний художник – по духу, по ментальності, по глибинному відчуттю української фольклористики, українських традицій, невмирущих українських символів та знаків.

Нову виставку, яку художник презентував у нас, він назвав "Арт аномалія". І глядачі розуміють – йдеться про постійний творчий експеримент, що руйнує стереотипи, відмовляючись від будь-яких догм і штампів. І зараз хотілось би процитувати самого художника, який писав: "Свій мистецький світ я створюю за рахунок власних живописних відкриттів і надбань. У такий спосіб закріплюється та вдосконалюється індивідуальний стиль. ... Полотно – це найточніше емоційне поле. Всі творіння, які з'являються на ньому в очах художника, постають цілком конкретними. Це навіть не сновидіння, не уявлення, а свідоме формування певних живописних знаків. ... Кожен знак у картині займає певне місце і виконує свою визначену роль, як у кольорі так і в сюжетній композиції".

Варто зауважити, що Федір Васильович не тільки пише картини, він ще блискучий есеїст, пише мистецькі статті (недарма багато років був директором Вінницького літературно-меморіального музею М.М. Коцюбинського), є членом редколегії літературно-мистецького журналу "Вінницький край". Рекомендую його статтю "Мандрівка до музею під відкритим небом", що була надрукована у цьому часопису №2 (42) 2015 р. (примірник журналу є в читальній залі КПМЦ ВНТУ).

Згадуючи слова Пабло Пікассо: "Мистецтво змиває пил повсякденності з душі", пропоную завітати до нашої виставкової зали і насолодитись творчістю Федора Панчука. Переконана – нікого не залишать байдужими такі його роботи як: "Стара сосна", "Листопад", "Зимовий день", "П'ять ялинок", "Бузок цвіте", "Надвечір'я", та інші.

Завжди раді вітати Вас в нашому Культурно-мистецькому Центрі.

Тамара Буяльська, професор,
директор КМПЦ ВНТУ,
заслужений працівник народної освіти України

Фотосесія Сергія Маркова «Артаномалія Федора Панчука»