24July2021

КУБОК ВЕКУА 2019 У ВІННИЦІ

  • PDF

25-26 травня втринадцяте відбулися змагання міжнародної олімпіади з програмування на Кубок академіка Іллі Несторовича Векуа, великого грузинського вченого-математика, академіка АН СРСР, президента Академії наук Грузинської РСР.

Цього року змагання, які проходять під егідою Міністерства культури та спорту Грузії, були присвячені святкуванню головного свята країни — 28-ої річниці відновлення незалежності Грузії, яке було проголошене 26 травня 1991 року.

Традиційно за Кубок Векуа змагаються команди Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Росії та України.

До 2014 року українські команди їздили на змагання Кубку Векуа до Грузії, де показували високі результати. До того ж найчастіше серед українських команд призові місця виборювали саме студенті ВНТУ!

У 2011 році друге місце в особистому турі посів Віталій Невідомий, а у 2012 р. переможцем особистого туру став Олександр Кашубін, а третє місце посів Олексій Стах.

У 2010 р. команда ВНТУ, яка виступала у складі лише двох осіб: Віталія Невідомого і Олексія Стаха. – виборола спеціальний приз Н.І. Мусхелішвілі, який вручається команді гостей, що посіла найвище місце серед команд, що приїхали до Грузії.

Високі результати студентів ВНТУ сприяли тому, що з 2014 р. оргкомітет Кубку Векуа дозволив університету організувати власний майданчик Кубку і доручив провести роботу з залучення до проведення Кубку Векуа в Україні ще декількох українських університетів.

Таким чином, у 2015 р. було організовано майданчик в Харківському національному університеті радіоелектроніки, у 2016 р. – в Одесі (спочатку в Одеському національному університеті ім. І. І Мечнікова, а потім в Одеській національній академії харчових технологій), а з 2018 р. – в Ужгородському національному університеті.

Саме на цих чотирьох майданчиках і пройшли в Україні змагання Кубку Векуа – 2019, координатором яких є Вінницький національний технічний університет.

Важливими особливостями Кубку Векуа, який проводиться за правилами студентської першості світу з програмування АСМ-ІСРС, є те, що окрім командного туру він має і особистий тур.

Крім того у Кубку можуть виступати не лише студенти, але й школярі, і, навіть, ветерани – колишні олімпійці, які вже давно працюють професійними програмістами. До того ж в одній команді можуть виступати разом ветеран, студент і школяр. Або, наприклад, вчитель зі своїми учнями.

Цього року в командному турі Кубку Векуа взяли участь 100 команд з чотирьох країн: з Азербайджану – 6, з Грузії – 17, з Росії – 15; з України – 62.

На майданчику ВНТУ зібралася найбільша кількість команд – 26.

14 команд виступило в Харкові, 13 – в Одесі, 9 в Ужгороді.

Вінницький майданчик зібрав команди 8 університетів з Вінниці, Києва, Кропивницького та Тернополя, 3-х коледжів з Києва, Хмельницького та Бережан і 5 закладів загальної середньої освіти з Вінниці (фізико-математична гімназія №17 і Подільський науково-технічний ліцей для обдарованої молоді), Києва, Ніжина та Хмельницького.

Задачі Кубку Векуа відрізняються високою складністю, адже участь в ньому регулярно беруть чемпіони і призери студентської першості світу. Отже, боротьба була запеклою.

І переможцями з неї традиційно вийшли ветерани, неодноразові чемпіони першості світу.

Втретє поспіль, встановивши відповідний рекорд, володарем Кубку Векуа стала команда ветеранів Past Glory Санкт-Петербурзького університету інформаційних технологій, механіки і оптики, яка єдина розв’язала усі 12 задач і до того ж зробила це достроково — за 4 години 16 хвилин. До складу команди входили три чемпіони світу: Ніяз Нігматулін – чемпіон світу 2012-2013 рр., Геннадій Короткевич – чемпіон світу 2013 і 2015 рр., Артем Васильєв – чемпіон світу 2015 р.

Був власний чемпіон світу 2017 р. Ілля Жбані і у команді SPb Havka-papstvo, ветеранів того ж самого університету, яка посіла третє місце, розв’язавши останню, одинадцяту задачу за 20 секунд до закінчення змагань!!!

І навіть у складі команди AIM Tech, яка посіла аж 7 місце (!), розв’язавши «лише» 10 задач, виступав чемпіон світу 2014 р. з Санкт-Петербурзького державного університету Ігор Пишкін.

Отож, «звичайним» студентам і школярам нічого не залишалося, як боротися за місця у другій десятці з результатом у 8-9 задач.

З урахуванням цьогоусі 11 команд, що розв’язали більше 7 задач, отримали дипломи Кубку Векуа І ступеня.

Серед трьох українських команд, які вибороли дипломи першого ступеня, розв’язавши по 8 задач, дві команди ветеранів Львівського національного університету ім. І. Франка: славетна українська команда Scorpions, щоправда лише у складі її капітана і тренера Василя Білецького, яка у далекому 2008 р. першою виборола для України золоті медалі першості світу (14 місце і третій результат серед українських команд у Кубку Векуа-2019); і команда LNU_ZaPetra у складі бронзового призера першості світу Віталія Герасимова, двічі фіналіста першості світу Андрія Макара і Петра Тарнавського (12 місце і другий результат серед українських команд у Кубку Векуа-2019).

А головна сенсація відбулася саме на майданчику ВНТУ, де кращою українською командою Кубку Векуа-2019 стала команда «0 GB of RAM» у складі ліцеїстів Костянтина Луценка, Владислава Заводника, (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка) і Андрія Ковригина ( Київський ліцей №208), тренер Галина Кравець.

Краща українська команда Кубку Векуа-2019 — «0 GB of RAM», тренер Галина Кравець

Другі командні дипломи Кубку Векуа отримали 7 українських команд (що розв’язали по 7 задач), дві з яких змагалися на Вінницькому майданчику: команда MaxFun Київського національного університету ім. Тараса Шевченка і команда ALGO1-IOI-Team школярів з хмельницького клубу програмістів «Алгоритм», тренером якої є відомий ветеран АСМ-ІСРС Андрій Попик, який привіз до Вінниці одразу 4 команди школярів ( https://www.facebook.com/andriipopyk/posts/10219446998514881?comment_id=10219447458886390 ), зокрема, одну дівочу команду за якими ми дуже скучили після закінчення виступів команди Антананаріву Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова.

Команда цього клубу ALGO3-ADB посіла третє місце на вінницькому майданчику.

Третє місце на вінницькому майданчику — команда  ALGO3-ADB з хмельницького клубу програмістів «Алгоритм», тренером якої є відомий ветеран АСМ-ІСРС Андрій Попик

Кращими командами коледжів на вінницькому майданчику стали команди 404_ImaginationNotFound  Хмельницького політехнічного коледжу Національного університету «Львівська політехніка» та Pancakes коледжу комп’ютерних технологій та економіки Національного авіаційного університету.

Команда 404_ImaginationNotFound  Хмельницького політехнічного коледжу Національного університету «Львівська політехніка» 

В особистому турі Кубку Векуа взяли участь 124 учасники.

І тут вже перемогу святкували українці, які посіли у першій десятці аж 9 місць!

І знов вразили ліцеїсти УФМЛ Костянтин Луценко і Владислав Заводник, які посіли 2 і 3 місце у загальному заліку, випередивши величезну кількість студентів і ветеранів. При цьому Костянтин Луценко виборов спеціальний приз імені Івері Прангішвілі, який надається за кращий результат серед школярів, і поступився лише 8 хвилинами за часом розв’язання 7 задач львівському ветерану Андірю Макару, який виборов в особистому турі малий Кубок Векуа.

Костянтин Луценко 

Третім в особистому заліку серед школярів вінницького майданчику став третій учасник команди «0 GB of RAM», Андрій Коригин.

Усі призові місця серед студентів університетів посіли учасники команди MaxFun: Марко Гришечкін, Ігор Баренблат і Адальберт Макарович, який минулого року став володарем призу імені Івері Прангішвілі Кубку Векуа -2018, показавши кращий результат серед школярів.

Перші два місця серед студентів коледжів по вінницькому майданчику вибороли учасники команди Pancakes Павло Колесник та Костянтин Сторожук. Третім став Святослав Луків студент з Бережанського агротехнічного коледжу Національного університету біоресурсів і природокористування.

Павло Колесник

На жаль, найсильніші студенти ВНТУ не змогли взяти участь у змаганнях, отож кращі серед присутніх команд нашого університету розв’язали лише по 4 задачі і не отримали дипломів Кубку Векуа.

Тим не менш, вони отримали сертифікати за 2 і 3 місце на вінницькому майданчику серед університетів, поступившись лише команді MaxFun (КНУ ім. Т. Шевченка).

Кращими серед ВНТУ стали команди: VNTU_Nugits (Дмитро Милосердов, Юрій Кучевський, Владислав Іщук, тренер, доцент кафедри КН Ігор Арсенюк), Decomposition (у складі одного Ігоря Пастуха, тренер, професор кафедри КН Володимир Месюра) та команда ++j+++j (Михайло Кренцин, Олександр Восьмушко, Антон. Зубко, тренер, доцент кафедри ПЗ Вікторія Войтко).

Команда VNTU_Nugits (Дмитро Милосердов, Юрій Кучевський, Владислав Іщук, тренер, доцент кафедри КН  Ігор Арсенюк) 

 

 Команда Decomposition (у складі одного Ігоря Пастуха, тренер, професор кафедри КН Володимир Месюра)

 

 Команда ++j+++j (Михайло Кренцин, Олександр Восьмушко, Антон. Зубко, тренер, доцент кафедри ПЗ Вікторія Войтко)

Серед вінницьких школярів найсильнішою виявилася команда MNDems ФМГ №17 у складі Діани Місюри, Надії Скубської та Дмитра Просяннікова. Кращим в особистому турі серед вінничан став школяр цієї гімназії Едуард Тіхонюк.

Серед вінницьких школярів найсильнішою виявилася команда MNDems ФМГ №17 у складі Діани Місюри, Надії Скубської та Дмитра Просяннікова

Кращим в особистому турі серед вінничан став школяр  Едуард Тіхонюк

Не самою вдалою видалася перша спроба участі у Кубку Векуа команди Подільського науково-технічного ліцею для обдарованої молоді Вінницького національного технічного університету, але в них ще все попереду!

Перетворити Кубок Векуа на вінницькому майданчику й на невеличке кулінарне свято спромігся шеф-повар ресторану грузинської кухні Georgia Factory та волонтерська «кухарська» команда ВНТУ, які пригостили учасників командного туру хачапурі та кубдарі, а учасників особистого туру – лобіані та хінкалі.

Фінансову підтримку Кубку Векуа забезпечив Всеукраїнсткий благодійний Фонд «Асоціація підтримки та розвитку інформаційних технологій».