24October2020

Топ новини

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Професор Віталій Мокін підготував і організував новий конкурс передбачення забруднення води на ділянці Південного Бугу

  • PDF

Завідувач кафедри САКМІГ — системного аналізу, комп'ютерного моніторингу та інженерної графіки, доктор технічних наук, професор Віталій Мокін підготував і організував новий конкурс передбачення забруднення води на ділянці річки Південний Буг за біохімічним споживанням кисню (БСК) (характеризує органічне забруднення води) на базі міжнародної платформи Kaggle (від Google) з технологій штучного інтелекту, машинного і глибинного навчання, системного аналізу та передбачення — з технологій Data Science.

Тепер кожна команда-учасник повинна спробувати передбачити якість води за показником «БСК5» на посту, розташованому на вході до м. Вінниця (перед водозабором Вінницяводоканалу) за даними 7 постів вище по течії (Калинівка, Хмільник та 5 постів Хмельницької області) – це дані Державної системи моніторингу вод України за 1996-2019 рр., зібрані та поширені Державним агентством водних ресурсів України через свою веб-систему та Портал відкритих даних  https://data.gov.ua/, узагальнені помісячно, але з них відібрано випадково частину у навчальний набір, частину – у тестовий, дані перемішані і дати закодовані, щоб не було бажання у когось з учасників їх не передбачувати методами Data Science, а просто взяти з Інтернету.

Для спрощення участі і перевірки якості датасету професор Віталій Мокін підготував стартове рішення цієї задачі, враховуючи мій досвід Expert Kernels Kaggle (1 місце в Україні і 105 місце з 105 тисяч учасників платформи Kaggle) – передбачення відповіді лише за 2 найближчими постами (у межах Вінницької області) 15-ма різними моделями за 4-ма різними метриками. Учасники можуть його удосконалювати і отримувати ще кращі результати.

Насправді, професор Віталій Мокін вже підготував не один, а 5 таких датасетів ( https://www.kaggle.com/…/datasets-for-river-water-quality-p…) – для 5-х окремих конкурсів. Там ще – передбачення концентрації завислих речовин, фосфатів, амонійного азоту і головний конкурс – передбачення розчиненого кисню у 8-му пості одразу за 5-ма показниками по усіх попередніх 7 постах - за даними про БСК5, вміст амонійного азоту, нітрат-іонів, нітрит-іонів та кисню. Але спочатку професор Мокін хоче відлагодити та оптимізувати умови проведення конкурсу (правила, метрику для оцінювання точності моделей та інше).

Виявлені учасниками закономірності дозволять, по-перше, більш точно прогнозувати якість води у річці, по-друге, краще виявити причини погіршання якості води та які ділянки є найбільш впливовими в негативному сенсі, а по-третє, дозволять відпрацювати типові підходи і технології до вирішення подібних проблем на інших ділянках нашого басейну та й інших річок України.

Не менш важливим є і заохочення української молоді до опанування технологій Data Science на базі платформи Kaggle, де поки малувато учасників від України, і привертання їх уваги до екологічних проблем, і відпрацювання на конкурсній основі платформи Kaggle технологій розв'язання задач, актуальних для України.

Формально конкурс не призовий, але завідувач кафедри САКМІГ, професор Віталій Мокін ще буде поширювати інформацію про цей конкурс і, як голова басейнової ради Південного Бугу, запрошує небайдужі організації до стимулювання участі молоді у розв'язанні актуальних проблем для екологічного стану басейну р. Південний Буг, зокрема у вигляді заохочувальних призів.

Конкурс завершиться 30 квітня 2020 року, далі буде рейтингування учасників на утаємниченій частині тестових даних і верифікація рішень переможців.

Вручення грамот від басейнової ради Південного Бугу та призів від спонсорів переможцям конкурсу відбудеться у травні під час святкування Дня Південного Бугу.

Найбільше читають

 left direction
 right direction