09December2019

Магія кольору Самчиківського розпису

  • PDF

Учора, 20 листопада, в Культурно-мистецькому та просвітницькому центрі ми відкрили нову, 247-му виставку. Це третя художня виставка у цьому навчальному семестрі.

На одній із попередніх зустрічей я згадувала про американського філософа 18 ст. Ральфа Емерсона, який стверджував, що Земля усміхається квітами. Але про це знали наші предки ще з часів Трипільської, Черняхівської культур. З давніх давен квіти створювали у родинному колі особливу атмосферу – добра, тепла, любові, затишку. Невід'ємними супутниками життя людей були і птахи... Не дарма в народних піснях, переказах, казках діток, рідних, коханих називали – пташечко, квіточко, ягідко моя, лебідка, голубка. Ті, хто гарно співав, називали соловейками – а сміливих і мужніх соколами, і навіть орлами.

Саме квітами розписували господині свої оселі – віконниці, стіни, печі, скрині, комори. А на кронах фантастичних квіткових рослин сиділи, виглядали дивовижні казкові птахи. Серед розмаїття рослин у розписах можна було побачити і зображення тварин, які були пов'язані із життям і побутом людей.

Малюнки на стінах фасаду хати були персональною візитівкою кожної гарної господині. "Мальовки" були не тільки окрасою, а й захистом, оберегом родини.

Авторкою цієї експозиції "Магія кольору", є гарна господиня – вінницька майстриня Наталія Луценко.

Вона розповіла про історію Самчиківського розпису та його характерні особливості. Це диво можна було побачити на власні очі ще в 50-их роках у селі Самчики (створено село у 1545р) Старокостянтинівського району Хмельницької області. Тут в давні часи з'явився, з часом зник і нещодавно знов відродився, і поширився Україною і світом мальовничий розпис, який вважають перлиною українського народного декоративно-прикладного мистецтва.

Самчиківський розпис переважно сюжетний, який виконується великим зубчастим малюнком, схожим на гобеленовий.

Традиційними матеріалами є чиста фарба – вохра і глина.

Кольорова гамма Самчиківського розпису має традиційний сакральний зміст, який спирається на слов'янські вірування та етнічну культуру. Червона, синя, зелена, жовта – ось головні кольори, що лежать в основі цього розпису. Сам візерунок, як правило, переважно червоного кольору, що символізує повноту життя, енергію, свободу. Для фону пані Наталя використовує білий папір – символ чистоти, непорочності, краси, молодості та радості. Але, головним елементом цієї композиції "Магія кольору" є, безумовно, яскравий талант, натхнення та любов до своєї справи нашої майстрині – Наталі Луценко.

Не зважаючи на прохолоду в залі було тепло і особливо затишно.

Ви запитаєте: "чому?". Тому, що краплину своєї музичної душі подарував присутнім студент 1го курсу (1ПІ-19б) Дмитро Афанасьєв, чудово зігравши на гітарі "The river flows in you" (комп. Лі Ру Ма).

Як не дивно, сучасна корейська музика гармонійно поєдналась з мальовничим українським народним розписом.

 Світлана ВОЛОВОДЮК, заступник директора КМПЦ

Найбільше читають

 left direction
 right direction